Babcia i dziadek w życiu malucha

Zbliżające się święto babci i dziadka jest dobrym momentem na chwilę refleksji. O tym, jak nawiązana z nimi relacja wpłynęła na nasze dorosłe życie i jak ważne jest pielęgnowanie rodzinnych więzi. Bo w końcu kto robi najlepsze pierogi, świąteczny barszcz, zawsze pocieszy i opowie bajkę?

 

Dawniej rola dziadków była ważniejsza i nieco bardziej doniosła. W dobie żłobków, pogoni za pracą, jej znaczenie się zmieniło. W dzisiejszych czasach, babcia i dziadek często jeszcze pracują i nie mogą poświęcić wnukom tyle czasu, ile by chcieli. Zdarza się również, że odległość zamieszkania jest czynnikiem, który nie pozwala na wspólne spędzanie czasu. Jednak mimo tych zmian, nadal odgrywają oni ważną rolę w życiu najmłodszych.

 

Siła spokoju i cierpliwości

Młodzi rodzice zaczynają lepiej rozumieć dawne troski, czy nadopiekuńczość swoich rodziców. To, co mogło irytować córkę, kiedy była dzieckiem czy nastolatką, teraz staje się jej udziałem, bo jako matka niepokoi się o rozwój swojego dziecka. Podczas gdy świeżo upieczonym rodzicom brakuje nieraz cierpliwości czy doświadczenia – babcia i dziadek z pewnością znajdą w sobie tyle siły, by spokojnie podejść do spornych kwestii. Dziadkowie rzadziej niż rodzice są zabiegani, śpieszą się, robią wiele rzeczy naraz – dlatego z dużą dozą samokontroli reagują, gdy dziecko nie pojawia się przy stole mimo gotowego obiadu czy któryś już z kolei raz popełnia ten sam błąd.

Między pokoleniami

Spore znaczenie dla wychowania malucha mają rodzinne zwyczaje i przekazywanie tradycji. Rodzinne anegdoty, opowiadane przez dziadków, budują ponadto świadomość dziecka jako części szerszej społeczności rodzinnej. Są oni często najlepszym nauczycielami historii, pomagającymi nam dostrzec ciągłość między przeszłością, a teraźniejszością. Pełnią niezwykle istotną rolę scalania rodziny,  dzięki czemu ma ona silniejsze poczucie więzi i wspierania się wzajemnie.

Autorytet przede wszystkim

Od najmłodszych lat dzieci uczone są szacunku do osób starszych. Fakt, iż dziadkowie przeżyli w swoim życiu wiele trudnych momentów, przeszli przez niejedną sytuację kryzysową, sprawia, że dla wielu dzieci dziadek i babcia stanowią autorytet. To osoby, które znajdą wyjście z każdej sytuacji, doradzą, co należy zrobić.

Rola autorytetu jest bardzo ważna – dzieci często chłoną każde zdanie dziadków, biorą pod uwagę ich opinie, starają się zachowywać tak, by nie zawieść ich zaufania.

Rodzice wychowują, a dziadkowie rozpieszczają.

W sercach dziadków niejednokrotnie rodzi się wielka miłość do wnuków, która nie jest przesłonięta zmartwieniami i poczuciem odpowiedzialności, jakie przeżywali, wychowując swoje dzieci. Babcia i dziadek to najlepsi kompani do zabaw, bo kto będzie pozwalał na wszystko swoim wnukom, jeśli nie oni? Kto zabierze do cukierni przed obiadem i do parku kiedy rodzice są w pracy? Niekiedy rodzice obawiają się, że ich dziecko będzie wolało spędzać czas właśnie z nimi, ponieważ to mniej wymagają, pozwalają na więcej. Że zbyt pobłażliwe traktowanie maluchów, zaburzy zasady, które rodzice egzekwują od nich w domu. Wytyczenie pewnych reguł jest tu kluczem do sukcesu.

Dziadkowie, oczywiście mogą mieć swoje sposoby wychowywania, sprzeczne ze zdaniem rodzica. Jednak gdy dziecko spędza z nimi dużo czasu, warto przedyskutować sporne kwestie by uniknąć konfliktów. Autorytet i doświadczenie babci i dziadka jest nieocenione. Zaufajmy ich wiedzy, a jeśli niektóre aspekty wychowawcze będą dla nas szczególnie istotne,  dziadkowie z pewnością wezmą je pod uwagę.