Sylwester dla najmłodszych

Święta za pasem, już czujemy zapach choinki, pierników i wigilijnego barszczu. Niebawem powitamy również Nowy Rok. Warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad atrakcjami sylwestrowymi dla maluchów, tak żeby zapamiętały tę wyjątkową noc na długo.

bez-tytulu

 

Podczas planowania sylwestrowego świętowania, trzeba uwzględnić różne potrzeby dzieci. Przede wszystkim to, jakie jest nasz maluch: w jakim jest wieku, jakiego typu atrakcje preferuje, czy szybko się nudzi lub przeciąża. Zastanówmy się także, czy chcemy spędzić  sylwestra w domu w gronie najbliższych czy też planujemy większe przyjęcie z innymi dziećmi i/lub dorosłymi.

Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, możemy wprowadzić wyjątkową atmosferę już od rana. Opowiedzmy dziecku o tradycji obchodzenia Sylwestra, wkraczaniu w Nowy Rok, dlaczego wystrzeliwane są petardy. Porozmawiajmy o roku minionym, wspomnieniach i postanowieniach. Nauczmy je, jak się składa życzenia, zadbajmy o odświętny ubiór. Z pewnością będą podekscytowane oczekiwaniem na ten wyjątkowy wieczór. Pamiętajmy jednak, że maluchy w wieku przedszkolnym, mogą nie poradzić sobie z nadmiarem emocji. Zadbajmy, by w ciągu dnia, znalazł się moment wyciszenia, drzemki. Jeśli wiemy, że maluch zaśnie przed północą, możemy zorganizować mu ogłoszenie Nowego Roku wcześniej. Na całym świecie, ten moment jest świętowany w różnym czasie – ustanowienie strefy czasowej dla waszej rodziny jest dobrym rozwiązaniem dla młodszych dzieci.

Poniżej przedstawiamy również kilka pomysłów na atrakcje sylwestrowe, które zagwarantują najmłodszym doskonałą zabawę, zarówno w grupie rówieśników jak i w gronie rodzinnym.

 

Przebierana impreza

 

Przebrania to idealny sposób na podkreślenie wyjątkowości sylwestra, szczególnie jeśli wszyscy domownicy, lub zaproszeni goście, włączą się w tę zabawę. Przebranie może być zabawne albo eleganckie. Dobrym pomysłem jest wymyślenie tematu przewodniego – bajki, inne kultury, lub po prostu eleganckie dodatki, jak np. korale czy kapelusze.  Tańce i zabawy przy muzyce w tak niezwykłej oprawie, będą idealne na ten specjalny wieczór

Świetnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z masek – zakupionych lub wykonanych samodzielnie w trakcie oczekiwania na Nowy Rok. Jeśli potrzebujemy prostszego rozwiązania doskonałym pomysłem będzie zorganizowanie balu w wersji: „piżama-party”. Jeśli jeszcze dodamy do tej konwencji zwykłe T-shirty, które pomalujemy razem z dziećmi, rodzinne fotografie będą budzić w was niezwykłe wspomnienia.

 

Sylwestrowe dekoracje

 

Aby sylwester na długo pozostał w pamięci dzieci warto zadbać o odpowiedni wystrój mieszkania. Zasada jest jedna – musi być kolorowo. Tęczowe balony, wstążki oraz konfetti z pewnością wywołają na twarzach maluchów uśmiech.   Wzdłuż pomieszczenia możemy powiesić przygotowane wcześniej przez dzieci łańcuchy z połączonych kawałków barwnych wycinanek. Jeśli posiadamy stary materiał, np. prześcieradło, możecie wspólnie zrobić na nim noworoczne napisy.

 

Tajemnica w worku

 

W dużym worku, lub kartonie chowamy kilka znanych dzieciom przedmiotów. W wersji dla najmłodszych, warto wcześniej pokazać i wspólnie z grupą nazwać te rzeczy. Następnie kolejno dziecko podchodzi do naszego skarbu i stara się zgadnąć co to jest, nie zaglądając do środka. Jeżeli dziecko ma problem w odgadnięciu przedmiotu, może zacząć opisywać głośno co dotyka a pozostali postarają się mu pomóc.

 

Kalambury

 

Gra wszystkim znana, uwielbiana przez dzieci. Hasła muszą być dostosowane do wieku dzieci. Najprościej zacząć od zawodów, które dzieci znają z życia codziennego, lub zwierząt, które dzieciom są znane. Jeżeli grupa dzieci jest starsza,  można zaproponować do pokazywania tytuły bajek.

 

Bezpieczeństwo to podstawa

 

Już prawie północ! Niech tradycji stanie się zadość – zacznijcie odliczanie. Jeśli dzieci po wspólnej zabawie nie zasnęły, możecie wyjść przed dom, by podziwiać fajerwerki. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. Jeśli odpalamy petardy, zróbmy to w odpowiedniej odległości. Uprzedźmy najmłodszych, o zagrożeniach, by nie zbliżały się odpalanych rac.  Warto zaopatrzyć się w tzw. zimne ognie, które pięknie się iskrzą, a nie zrobią maluchowi krzywdy i można je zapalać także w pomieszczeniach.