Halloween czyli święto duchów

Halloween jest obchodzone 31 października, a więc dzień wcześniej niż Wszystkich Świętych. Jeszcze do niedawna, zwyczaje związane z tym świętem były w Polsce zupełnie nieznane, jednak obecnie cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród dzieci.

 

Wbrew pozorom ani nie jest to zwyczaj nowy, ani pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. To święto, obchodzone w Europie od setek lat, łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i jest związane z przesądami na temat śmierci i duchów. Również wśród Słowian istniała tradycja dziadów, podczas których wyczekiwano odwiedzin duchów i biesiadowano razem z nimi. Konwencja tego święta jest wyjątkowo lubiana wśród najmłodszych, warto więc zapewnić im  dobrą zabawę razem z kolegami z przedszkola czy szkoły. Do niżej opisanych zabaw, potrzebne będą materiały, które każdy z nas znajdzie w domu. Przyjęcie halloweenowe to wspaniała okazja do zabawy, którą zapamiętają na długo.

1.Pajęczyna

Dzieci uwielbiają zabawy zręcznościowe. Aby zrobić halloweenową pajęczynę, wystarczy poprzeciągać motek wełny w różnych kierunkach. Dobrym miejscem na taką konkurencję jest przedpokój. Nitkę można zaczepiać o balustrady, meble, klamki, zawiasy lub haczyki z obrazów. Jeśli pogoda sprzyja, zabawę można przeprowadzić na podwórku, zaczepiając wełnę o krzesła ogrodowe. W wersji dla najmłodszych, do zrobienia pajęczyny można użyć jednego krzesła i pod nadzorem rodzica sznurek owinąć wokół oparcia i nóg.

  1. Dyniowa przeprawa

Do tego konkursu będą potrzebne dwie kartki papieru formatu A4 z namalowaną dynią. Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość pokoju stąpając tylko na kartki. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze (dywanie) poza kartką wypada z gry.

  1. Cukierek albo psikus

Z pomarańczowego papieru technicznego wytnij tyle dyń ile gości będzie brało udział w zabawie (przykładowo 5)  Wszystkie dynie powinny być tego samego rozmiaru. Weź 4 dynie i napisz na ich odwrocie “Psikus” zaś na jednej dyni z tyłu napisz “Cukierek”. Możesz dopasować według własnych upodobań ilość psikusów i cukierków na dyniach.

Na dyniach z napisem “Psikus” na tej samej stronie napisz co dana osoba ma zrobić lub jak się zachowywać np. chodź jak pająk, chichocz jak wiedźma, pomachaj skrzydłami jak nietoperz, wykrzyw twarz w najbardziej przerażający sposób, zakrzycz jak najgłośniej “buuuu!” itp.

Jeśli ktoś wylosuje “cukierek” wówczas powinien otrzymać nagrodę w postaci łakoci. Wszystkie dynie wrzuć do kociołka, zamieszaj i poproś gości o losowanie. Jeśli ktoś wylosuje “Cukierek” pozwól mu wybrać smakołyk ze stołu z nagrodami. Jeśli ktoś wylosuje psikusa będzie musiał wykonać określone zadanie, aby otrzymać nagrodę.

  1. Zgadnij kim jestem?

Kiedy gość przybywa na przyjęcie przypinana jest do jego pleców kartka z nazwą lub obrazkiem przedstawiającym jakąś postać, np. dynia, czarownica, duch. Gość ma określoną ilość czasu na odgadnięcie kim jest. Aby to zrobić może zadawać pytania innym gościom, jednak mogą oni odpowiadać wyłącznie “tak” lub “nie”. Nie można podglądać co ma się na plecach ani prosić innych o odczytanie napisu lub obrazka przypiętego do pleców. Jeśli maluch zgadnie kim jest, to otrzymuje w nagrodę zestaw słodyczy.

5. Upiorne balony

Przebijanie balonów – to zabawa która nigdy się nie nudzi. Wcześniej trzeba ukryć w nich karteczki z wróżbami, dowcipami albo losami oznajmiającymi wygranie nagrody, najlepiej słodkiej i trochę strasznej. Aby było nie tylko hucznie ale i śmiesznie, warto zakupić balony żółte i pomarańczowe, nadmuchać i namalować na nich oczy oraz zęby. Utrzymanie nadmuchanego balona i pokolorowanie go tak, aby przypominał twarz wymaga nie lada zręczności. Przy tej zabawie trzeba jednak pamiętać, że niektóre dzieci źle odbierają huk balonów, dlatego warto wcześniej wiedzieć jak dzieci na niego reagują.