5 pomysłów na zabawy jesienne z dzieckiem

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Ta przepiękna pora roku inspiruje nas bogactwem skarbów natury oraz ferią różnorodnych barw. Oto 5 pomysłów na kreatywne, nie wymagające finansowych nakładów zabawy. Sprawią one, że jesienny spacer będzie niezwykłym przeżyciem a w razie deszczowej pogody, zapewnią aktywność w domu.

boy-1209964_1920

1.Segregowanie przyrody

Zbieramy z dzieckiem różnobarwne liście. Młodszemu możemy zaproponować ich posegregowanie według dominujących kolorów, starszaka możemy poprosić o posegregowanie liści według kształtów, rodzaju drzewa z jakiego pochodzą. Zabawa ta może być wprowadzeniem do rozmów na temat barw jesieni czy kolorów w ogóle, jak również na temat nazw drzew. Dodatkowo możemy rozszerzyć zabawę o dopasowanie do poszczególnych liści, owoców danego drzewa.

  1. Nurkowanie w liściach

Razem z dzieckiem zgarniamy liście na wielki stos. Potem wrzucamy w liście kilka kasztanów lub żołędzi. Konkurencja polega na znalezieniu jak największej ilości jesiennych owoców. Dla utrudnienia starszym dzieciom można zawiązać oczy. Wtedy pracują najbardziej zmysł dotyku i intuicja. Ta pełna napięcia zabawa sprawia pociechom dużo radości i przyjemności.

  1. Kasztanowe dzieła sztuki

Jesienią nie zawsze można być pewnym pogody, dlatego warto mieć przygotowane pomysły na zabawy dla dzieci także podczas deszczowej szarugi. Maluchy na pewno będą zachwycone mogąc własnoręcznie stworzyć ludziki z kasztanów i żołędzi.

Aby zabawa się udała należy wykorzystać przyniesione z jesiennego spaceru skarby, a oprócz tego przygotować duże ilości zapałek, ostry nożyk i gwoździk, którym wykonamy dziurki w kasztanach i żołędziach. Ze względów bezpieczeństwa dwoma ostatnimi przedmiotami może posługiwać się tylko dorosły. Inną możliwością jest łączenie poszczególnych elementów za pomocą plasteliny. Kreatywność dzieci jest ogromna, więc z pewnością wyczarują nie tylko ludziki, ale także zwierzątka, kosmiczne stwory i co tylko przyjdzie im do głowy.

Co jeszcze mogą stworzyć rączki małego artysty? Proponujemy zabawę w „wytwarzanie” biżuterii z jarzębiny, małych kasztanów i żołędzi. W tę aktywność można włączać zarówno dziewczynki, jak i chłopców, którzy chętnie przygotują piękną jesienną ozdobę dla mamy albo babci.

Do zabawy potrzebne będą duże owoce jarzębiny, małe kasztany, długa mocna nitka oraz igła o tępym zakończeniu, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Rodzic musi jeszcze zrobić otworki w twardych kasztanach tak, by można było przeciągnąć przez nie nić. Dziecko, nawlekając jarzębinowe i kasztanowe kulki na nitkę, tworzy własny niepowtarzalny jesienny skarb.

  1. Domowy teatrzyk

Wymyśl dla dziecka bajkę, w której wystąpią wasze jesienne „zdobycze”. Możecie wykorzystać zrobione przez was ludziki i… zabawa gotowa!

  1. Jesienny kolaż

Nie chcesz trzymać w domu bukietu liści, na którym zbiera się kurz? Poproś malucha, by wybrał najpiękniejsze liście, a potem pomalujcie je różnymi farbami i odbijcie na kartonie. Możecie oprawić wasze dzieło w ramkę i powiesić w pokoju.