O opiece nad dzieckiem słów kilka

Współcześnie coraz większa część rodziców decyduje się na zatrudnienie opiekunki. Jest to wybór, do którego powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę – dobra niania jest na wagę złota. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dziecka, ale również postawienie przed nim odpowiedniego wzorca zachowań. Niejednokrotnie rodzicom zależy, by poza podstawową opieką, niania pełniła funkcje nauczyciela, guwernantki.

Odpowiednie nastawienie

Powrót do pracy to dla każdego rodzica decyzja, której towarzyszy zarówno pozytywna ekscytacja jak i ogromny stres przed pozostawieniem opieki nad maluchem obcej osobie. “Nikt nie zajmie się moim dzieckiem lepiej ode mnie” – to nastawienie jest często spotykane u rodziców, pozostawiających dzieci opiekunce po raz pierwszy. Jest to oczywiście naturalne, natomiast warto w procesie poszukiwań myśleć pozytywnie, zamiast zaprzątać sobie głowę czarnymi myślami. Na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę, by znaleźć idealną kandydatkę?

Cierpliwość i opanowanie osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem jest kluczowe. Wiadome jest wszystkim, iż dzieci należą do największych uparciuchów i testerów naszej cierpliwości. W większości przypadków nie zdają sobie sobie sprawy ze swojej natarczywości w domaganiu się spełnienia “zachcianek”, które w danym momencie mają dla nich ogromne znaczenie. Zdarza się również, iż nakłonienie małego dziecka do wykonywania czasami nawet najprostszych czynności jest nie lada sztuką i trzeba wykazać się dużym zrozumieniem i opanowaniem by doprowadzić do skutku wykonanie polecenia. Osoby porywcze mogą mieć duże problemy z przekonaniem wychowanka do zrobienia nawet najprostszej rzeczy, co może przyczyniać się do nie potrzebnych sporów i kłótni, które jak wiadomo utrudniają pracę i sprawiają, że staje się ona mało przyjemna i satysfakcjonująca. Trzeba być także przygotowanym na trudne pytania oraz dociekliwość podopiecznych, dla których nie ma tematów tabu. W szczególności tyczy się to dzieci, które zaczynają układać sobie w głowie swoją małą rzeczywistość. Wtedy dzieci zaczynają zadawać mnóstwo pytań w stylu: po co? dlaczego? skąd? Dobra opiekunka powinna wiedzieć co odpowiedzieć. Cechy wyżej opisane nie są łatwe do zweryfikowania podczas pierwszego kontaktu, dlatego w pierwszych miesiącach pracy warto poświęcić więcej czasu na obserwację relacji opiekunki i dziecka.

Niania nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego czy kilkunastu lat doświadczenia. Natomiast powinna lubić kontakt z dziećmi i łatwo nawiązywać z nimi relacje. Ważną cechą będzie więc zaangażowanie w pracę. W towarzystwie niani dziecko nie powinno się nudzić i spędzać całego dnia przed telewizorem lub komputerem. Idealna opiekunka wie, jak zagospodarować czas, by znalazło się w nim miejsce nie tylko na zabawę, ale również na naukę, rozwój i odkrywcze poznawanie świata. Nie traktuje swojej pracy jako przymus i udrękę. Niania zaangażowana obserwuje malucha, jego zainteresowania i kreatywnie zachęca by spróbował nowych rzeczy. Podczas adaptacji opiekunki zwróć uwagę na jej propozycje spędzania wolnego czasu z maluchem.

Elastyczność i umiejętność dostosowania się do sytuacji to kolejna cecha, której rodzice powinni szukać u niani. Dziecko zmienia się cały czas, z czego opiekunka musi zdawać sobie sprawę i wspierać podopiecznego w rozwoju. Zapewnienie stałego rytmu dnia jest niezwykle istotne natomiast trzeba wziąć poprawkę na to, że maluch może mieć gorszy dzień czy zasnąć w porze obiadu. Rodzic powinien też wiedzieć, czy w razie nagłej sytuacji późniejszego powrotu z pracy lub niespodziewanego wyjścia może liczyć na elastyczne podejście do stałych godzin pracy. Warto to wcześniej omówić z kandydatką, by uniknąć stresujących sytuacji.

Umiejętność przyznania się do błędu i niewiedzy to czynniki po których możemy zweryfikować uczciwość niani. Szczególnie w pierwszej fazie wzajemnego poznawania, warto pamiętać, że ma ona prawo do pomyłki. Ważne jest jednak informowanie rodzica o wszelkich wątpliwościach – jeśli maluch się przewróci, nie zje posiłku czy zaistnieje inna nietypowa sytuacja. Zaufanie do osoby, której powierzamy dziecko jest niezwykle istotne. Pamiętajmy również o wypracowaniu układu, w którym to Twoje zasady wychowywania są najważniejsze. Sprawdź czy jeśli np. nie chcesz by maluch jadł słodycze w czasie przebywania z nianią, jest to przez nią respektowane.

Gdzie szukać?

Jest kilka sposobów na poszukiwanie niani. Pierwszym i najczęstszym jest telefon do przyjaciół i rodziny z zapytaniem czy mogą polecić kogoś, kto u nich pracował. W ten sposób możemy znaleźć osobę zaufaną, o której wcześniej dużo wiemy. Często zdarza się jednak, że nikt z naszych znajomych nie może nam polecić właściwej osoby lub polecane opiekunki mają już zatrudnienie. Możemy wtedy umieścić ogłoszenie w internecie, jednak ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby znacznie się podwyższa.

Warto zdecydować się na skorzystanie z usług agencji opiekunek. Profesjonalna agencja zapewni dobór odpowiedniego kandydata, co zdecydowanie zaoszczędzi czas rodzicom. W samej Warszawie jest ich kilkadziesiąt, natomiast trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników określających ich jakość. Sprawdźmy jak wygląda ich proces rekrutacji, główne założenia edukacyjne, czy są tam zatrudniane osoby przypadkowe. Szczególnie, jeśli zależy nam na znalezieniu osoby, która oprócz zapewnienia dziecku bezpieczeństwa będzie miała też kompetencje do nauczania języków czy nauki gry na instrumentach.